Antidepresantu pierašana

  1. Loti bieži pacienti uzdod šo jautājumu un negrib lietot antidepresantus, jo baidās no pierašanas. No kurienes vispār ir tāda informācija? Kā parasti par „pierašanu pie antidepresantiem” viņi uzzina no pazīstamām medmāsām, citas specialitātes ārstiem, bet visbiežāk no darba kolēģiem. Nekad neesmu dzirdējis, ka par pierašanu pie antidepresantiem runā psihiatri – ne savā starpā, ne ar pacientiem. Bet  psihiatri ir tieši tie speciālisti, kuri katru dienu nozīmē antidepresantus un lieliski pārzina šo medikamentu īpatnības. Lūdzu, novērtējiet avota kompetenci par pierašanu pie medikamentiem.
  1. Starptautiskajā slimību klasifikācijā, kas darbojas visā pasaulē, SSK-10, ir daudz pierašanas diagnožu. Piemēram, atkarība no alkohola, narkotikām, trankvilizatoriem, tabakas, kofeīna, pretsāpju līdzekļiem, azarta spēlēm, bet nav pat tādas diagnozes: atkarība no antidepresantiem. Pie antidepresantiem nepierod.
  1. Ārstēšana ar antidepresantiem parasti ir ilgstoša un var ilgt 2 gadus un pat vairāk. Neatkarīgi no ārstēšanās ilguma klīniskos pētījumos preparāta atcelšanas fāze ir 2-4 nedēļas pat pie ilgstošiem lietošanas gadījumiem.  Šajā periodā daudz uzmanības jāpievērš atcelšanas sindromam. Atcelšanas sindromu atzīmē ne tikai antidepresantiem, bet arī citiem preparātiem, kas ātri iziet no organisma. Atcelšanas sindromam pēc antidepresantu lietošanas raksturīgas īslaicīgas, pārejošas sūdzības, visbiežāk  tās  ir galvas reiboņi un neskaidra galva. Šie simptomi nav smagi un ātri izzūd, parasti 2-3 dienu laikā. Atkarība un īslaicīgs atcelšanas sindroms – tie ir absolūti dažādi stāvokļi.
  1. Ārstējot pacientus ar medikamentiem, tajā skaitā ar antidepresantiem vairāk nekā 15 gadus, balstoties uz savu pieredzi, varu apgalvot, ka neviens pacients pie šiem medikamentiem nav pieradis. Antidepresanti neuzkrājas un ļoti labi izvadās no organisma. Klīniskajā pieredzē atkarība no antidepresantiem nav novērota.