1) Ja Jūs izjūtat depresijas simptomus, Jums tiek rekomendēts aizpildīt depresijas testu un, ņemot līdzi aizpildīto testu, apmeklēt ģimenes ārstu. Nogurums, nespēks un apātija var būt arī kādas citas saslimšanas simptomi, piemēram, anēmijas, haimorīta, samazināta arteriālā spiediena gadījumā, vai pie vairogdziedzera disfunkcijas. Ģimenes ārsts rekomendēs iziet nepieciešamās izmeklēšanas, lai izslēgtu šīs saslimšanas.
2) Depresijas gadījumā nedrīkst gaidīt un nepieciešams meklēt palīdzību pēc iespējas ātrāk. Depresijai ir ļoti liels atkārtošanās risks un tā var kļūt par hroniski recidivējošu saslimšanu. Ir zināms, ka, jo ilgāk turpinās depresīvs stāvoklis, jo lielāka nākošās depresīvās epizodes varbūtība. Nevajag gaidīt un cerēt uz saviem spēkiem vai uz brīnumu. Depresija ir saslimšana, un šajā gadījumā cilvēks nav spējīgs pats sev adekvāti palīdzēt un ar savu gribasspēku uzlabot garastāvokli.
3) Ja pēc detalizētas terapeitiskās izmeklēšanas Jums nav konstatēta kāda cita saslimšana, kas var izskaidrot nogurumu, Jums ir nepieciešams griezties pie ārsta speciālista depresijas ārstēšanā, kurš nozīmēs Jums pareizu terapiju. Pasaules Veselības Organizācija depresijas gadījumā, pirmkārt, rekomendē antidepresantu lietošanu. Tā kā depresija ir ļoti nopietna saslimšana ar ļoti nopietnām iespējamām sekām, nepieciešams izvēlēties pašu efektīvāko palīdzību. Tā ir medikamentoza ārstēšana un, pirmkārt, ārstēšana ar antidepresantiem. Nerekomendē izvēlēties citas ārstēšanas metodes, kas nav tik efektīvas.
4) Pats galvenais, lai izārstētu depresiju, ir cieša sadarbība ar ārstējošo ārstu. Ārstēšana parasti ir ilgstoša un tāpēc nepieciešams regulāri apmeklēt ārstu. Nevajag baidīties uzdot Jūs interesējošus jautājumus, pārjautāt, ja Jūs kaut ko nesaprotat, ziņojiet ārstam par visām izmaiņām, kuras Jūs izjūtat, un obligāti stāstiet par visām blakusparādībām. Atcerieties, ka Jūs kopā ar ārstu cīnāties par savu veselību. Visa informācija, ko Jūs pastāstīsiet, tiks izanalizēta un, balstoties uz to, ārsts nozīmēs Jums ārstēšanu.
5) Viens no depresijas simptomiem ir ēstgribas trūkums un svara zudums. Vajag zināt, ka, lai veiksmīgi izārstētu depresiju, nepieciešams lielu uzmanību veltīt pareizam uzturam. Ēdienā obligāti jābūt gaļas, siera, olas un piena produktiem. Ar šiem produktiem cilvēks katru dienu saņem nepieciešamo aminoskābju triptofānu. No šīs aminoskābes organismā izstrādājas serotonīns, un tā ir tieši tā viela, kuru sauc par „laimes hormonu”. Ja pat pilnīgi vesels cilvēks ievēros diētu, nesaņemot pietiekošu triptofāna daudzumu, viņam pasliktināsies garastāvoklis. Cilvēka uzturā parasti pietiek šīs aminoskābes. Depresijas gadījumā, kad ēstgriba pasliktināta, un uztura daudzums ievērojami samazināts, var izveidoties triptofāna un līdz ar to arī serotonīna deficīts. Sakarā ar to, ka antidepresanti paši neizstrādā serotonīnu, bet tikai var to relatīvi paaugstināt, tad šajos gadījumos pat ļoti stipru antidepresantu lietošana var būt mazefektīva.
6) Daudzi pacienti atzīmē sava stāvokļa uzlabošanos, kad iemācās kontrolēt savas domas. Lai to iemācītos, nepieciešams zināt 3 likumus. Pirmais likums – lietot antidepresantus. Otro likumu jāpaskaidro sīkāk. Praktiski visi pacienti ar depresiju izjūt diskomfortu. Viss apkārt liekas neinteresants, bieži parādās domas par nepareizām rīcībām, šaubas par savu dzīvi. Šajā periodā mēģiniet neuzdot sev jautājumus: kāpēc tas notiek tieši ar mani, ko es esmu izdarījis nepareizi. Centieties, lai nekādas šaubas pat sadzīves rakursā ilgi neaizņem Jūsu uzmanību un mēģiniet visus lēmumus pieņemt ātri – 5 minūšu laikā. Šajā dzīves periodā nevajag pieņemt svarīgus lēmumus, piemēram, par darba maiņu. Ir tāds teiciens „viss plūst, viss mainās” un pēc neilga laika Jūs varēsiet pilnīgi savādāk padomāt par tām pašām lietām. Domājiet tikai par šo dienu. Nevajag neko analizēt pagātnē un domāt par perspektīvām nākotnē. Tas nav viegli un praktiski nevienam nesanāk uzreiz. Šeit ir nepieciešams zināt trešo likumu – zināt, ka nevienam, un Jums tajā skaitā, nekas nesanāks uzreiz. Bet jāatceras teiciens: „Ūdens arī akmeni sagrauž”. Ja Jūs centīsieties to izdarīt, Jums izdosies, un vienā reizē Jūs pat pabrīnīsieties, ka tas ir tik viegli.
7) Centieties pēc iespējas vairāk kustēties un atrasties kopā ar citiem cilvēkiem. Protams, izteiktas depresijas gadījumā tas var būt ļoti grūti, un Jūs pārņems apātija un nevēlēšanās kustēties un būt citu cilvēku sabiedrībā. Bet Jūs lietojiet zāles un, tiklīdz Jūsu stāvoklis kaut nedaudz uzlabosies, mēģiniet maksimāli kustēties un kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Atcerieties, ka jebkuras fiziskās slodzes aktivizē organismā virkni procesu, kurus mēs varam nosaukt par „dabīgiem antidepresantiem”, un kas ievērojami paātrina izārstēšanos.
Uzdot jautājumu ārstam
Sadaļas
DATU DROŠĪBA
MŪSU KONTAKTI
Sudraba Edžus iela 15, Jelgava
Gogoļa iela 3, Rīga
+371 29170297
info@stopstress.lv
Darba laiks
Pirmdienas – Piektdienas.
9:00 - 21:00 (pēc iepriekšēja pieraksta)