- Antidepresantus var lietot tikai pēc ārsta rekomendācijas.
- Šie medikamenti parasti ļoti labi izvadās no organisma, un tos jālieto regulāri, katru dienu.
Atkarībā no tā, kad Jūs lietojiet antidepresantus, no rīta vai vakarā, var būtiski mainīties to iedarbība, tādēļ nepieciešams lietot šos medikamentus pēc iespējas tieši tajā diennakts laikā, kad Jums to ieteicis ārsts.
Ir jāzina, ka antidepresanti neizsauc pierašanu un parasti ārstēšana ar antidepresantiem ir ilgstoša.
Antidepresantiem, kā arī jebkādiem citiem medikamentiem, ir blakusparādības. Biežāk sastopamākā blakusparādība ārstēšanas kursa sākumā ir ēstgribas trūkums un slikta dūša. Šīs blakusparādības mehānisms ir labi izpētīts. Lielākā daļa antidepresantu paaugstina serotonīna līmeni organismā, sakarā ar ko tieši normalizējas garastāvoklis un pašsajūta. Bet 90% serotonīna receptoru organismā atrodas kuņģa-zarnu traktā, un „pārāk ātra” serotonīna paaugstināšana var novest pie šo receptoru kairinājuma un klīniski izpausties kā slikta dūša. Šīs blakusparādības parasti izzūd 1-2 nedēļu laikā. Praktiski visos gadījumos slikta dūša pāriet pie lēnākas devas paaugstināšanas ārstēšanās sākumā. Ļoti reti ir gadījumi, kad cilvēks nepanes antidepresantus, tad sliktā dūša nemazinās un ilgst vairāk nekā 2 nedēļas. Tādos gadījumos jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu. Jāatzīmē, ka šī blakusparādība nav saistīta ar kaut kādu kuņģa slimību un pāriet pilnīgi bez sekām pēc preparāta atcelšanas.
Vēl viena blakusparādība, par ko jābūt informētiem pacientiem, ir seksuālā disfunkcija. Šī blakusparādība var būt kā vīriešiem, tā arī sievietēm. Šīs blakusparādības mehānisms ir labi izpētīts un arī ir saistīts ar serotonīna paaugstināšanos organismā. Šī blakusparādība nemazinās un nepāriet, turpinot lietot medikamentus, nemainot devas, un tikai pēc preparāta devas samazināšanas vai atcelšanas izzūd pilnībā. Nekādā gadījumā nevajag atteikties no medikamentu lietošanas, bet turpināt izjust diskomfortu arī nevajag. Lai atrisinātu šo problēmu, nepieciešams par to informēt ārstu. Pašreiz ir zināmi daudzi veidi, kā to kompensēt. Ārsts var Jums piedāvāt izmainīt preparāta devu, aizvietot antidepresantu ar citu, pievienot kādu medikamentu, lai mazinātu šīs blakusparādības spēku, var pat pie stabila veselības stāvokļa, noteiktās dienās rekomendēt atteikties no medikamentu lietošanas, zinot, ka šajās dienās šī blakusparādība būs mazāk izteikta.
Pacientiem ar arteriālo hipertensiju antidepresantu lietošanas gadījumā arteriālais spiediens parasti normalizējas, un varbūt ar laiku būs nepieciešams samazināt vai vispār atteikties no asinsspiedienu pazeminošu preparātu lietošanas. Retos gadījumos pie antidepresantu lietošanas var konstatēt arteriālā spiediena paaugstinājumu.
Ja Jūs, lietojot antidepresantus, novērojiet pietūkumu kājās, svara pieaugumu vai neraksturīgi krāsainus sapņus, nepieciešams par to informēt ārstu, jo tas var būt saistīts ar medikamentu lietošanu.
Iespējamu svara pieaugumu pie antidepresantu lietošanas var izskaidrot ar to, ka, stāvoklim uzlabojoties, pacientiem mazinās vai vispār izzūd trauksme un nemiers un organisms vairs „nededzina” kalorijas, bet sāk tās uzkrāt. Ir svarīgi sekot līdzi savam svaram un pārtikas kaloriju daudzumam. Ja Jūs lietosiet antidepresantus un ievērosiet diētu, tad svars mazināsies.
Antidepresantu lietošana parasti neizraisa alerģiju, un alerģijas gadījumā jāmeklē cits iemesls.
Uzdot jautājumu ārstam
Sadaļas
DATU DROŠĪBA
MŪSU KONTAKTI
Sudraba Edžus iela 15, Jelgava
Gogoļa iela 3, Rīga
+371 29170297
info@stopstress.lv
Darba laiks
Pirmdienas – Piektdienas.
9:00 - 21:00 (pēc iepriekšēja pieraksta)