Izdegšanas sindroms ir vispārējais organismā nogurums. Tas parādās pēc ilgstošas pārslodzes un nepāriet pēc brīvdienām, nepieciešama ilgstošā atpūta. Parādās nogurums jau no rītiem, nevēlēšanās iet uz darbu, grūti koncentrēties, viss apkārt kaitina un krīt uz nerviem, biežas saaukstēšanās, sāpes mugura, bezmiegs. Parasti pirms izdegšanas ir “labs” periods kad viss padodas, kad ir liels gandarījums par padarītu darbu un savām darbaspējām, tad galvenā prioritāte ir darbs un tikai darbs. Sindromam raksturīga tieši emocionāla izdegšana, kad vairs nav prieka sajūtas, zūd emocijas un parādās vienaldzība pret tuviniekiem un vienaldzība pret savām vajadzībām, ļoti nemanāmi mainās prioritātes. Cilvēks tad bieži dzird – “Tu esi izmainījies” un “Tev vajag vairāk padomāt par sevi”, bet pilnīgi ignorē tuviniekus. Sindroms nemaz nav tik nekaitīgs, jo teiciens “nervu šūnas nav atjaunojas” ir zināmā mērā pareizs, jo ar katru “izdegšanu” arvien vairāk strukturālas izmaiņas centrālā nervu sistēmā var konstatēt. Izdegšanu vajag uztvert ka organisma lūgumu pēc palīdzības un attiecīgi rīkoties.
Biežāk uzdotie jautājumi.
Agrāk man darbs man patika, bet tagad es ar mokām eju uz darbu, kur vis kaitina, mājas jūtos ļoti noguris. Vai tas ir izdegšanas sindroms un ko man darīt?
Ja Jūs nejutīsiet ka pēc 2 brīvdienām vieglāk iet uz darbu un nogurums ir jūtams jau no rīta, ļoti iespējams ka tas ir izdegšanas sindroms. Parasti tādu izdegšanu izjūt aktīvi, veiksmīgi cilvēki kuri daudz strādā. Strādājot ļoti grūti redzēt savu iespējas robežas un mēs laiku pa laikam izjūtam fizioloģisku nogurumu. Bet ja mēs pamatīgi pārcenšamies un nogurums ir tik izteikts, traucējošs un nepāriet pēc brīvdienām, to sauc par ” pelniem pēc uguņošanas” vai par hroniska noguruma sindromu. Labākā palīdzība ir sava daba un atpūtas režīma pārskatīšana. Atpūtai jābūt kvalitatīvai un pietiekoši ilgstošai.
Pēdējo 2 mēnešu laikā es 3 reizes saaukstējos un nevarēju iziet darbā. Bet pēdējo 5 gadu laikā man vispār nebija nevienas slimības lapas. Ģimenes ārsts saista biežas saaukstēšanas ar izdegšanas sindromu. Vai izdegšanas sindroms var izpausties ar biežām saaukstēšanām?
Starptautiskā klasifikācijā izdegšanas sindroma pilns nosaukums skan tā – “Hroniska noguruma un imūnās disfunkcijas sindroms”, lai pasvītrotu, ka imūnā disfunkcija vienmēr sastopama pie hroniska noguruma. Biežas saaukstēšanās bez redzama iemesla, sarkana rīkles gļotāda, palielināti un sāpīgi limfmezgli – tie visi ir šā sindroma diagnostiskie kritēriji. Nereti iekaisuma slimības pazīmes parādās pirmas un signalizē par organisma nogurumu.
Ārstēšanās
& Konsultācijas
& Konsultācijas
Vesels
& Laimīgs
Tipiskie gadījumi.
Pirms pusgada paaugstināja darbā, jaunajā amatā sāka strādāt līdz plkst.20.00. Brīvdienās arī daudz domāja par darbu, un tikai par darbu, kļuvis nesavaldīgs, eksplozīvs. Parādījās nogurums, slikts miegs (gulēja 2-3 stundas), sirdsklauves, sāpes vēderā. Ģimenes ārsts izrakstīja darbnespējas lapu un nosūtīja pie psihiatra. Pēc miega korekcijas sirdsklauves pazuda. Izmainījās dzīves ritms. Pārskatīja savas prioritātes. Pēc 1 mēneša varēja atgriezties darbā.
Skolotāja. Griežas ar sūdzībām par nogurumu, nespēku, vieglu kairināmību. Gribēja mainīt darbu, jo pēc 28 nostrādātiem gadiem skolā vairs ”nav spējīga tur strādāt ”. Skola viss kaitina, nevar koncentrēties uz darbu. Gribas strādāt fiziski, kādu “vienkāršu darbu”. Pēc 2 mēnešiem ārstēšanās atgriežas darbā skolā. Vēl pēc 3 mēnešiem dabūja Skolas Valdes apbalvojumu, ka “ Labākais pedagogs”.
Uzdot jautājumu ārstam
Sadaļas
DATU DROŠĪBA
MŪSU KONTAKTI
Sudraba Edžus iela 15, Jelgava
Gogoļa iela 3, Rīga
+371 29170297
info@stopstress.lv
Darba laiks
Pirmdienas – Piektdienas.
9:00 - 21:00 (pēc iepriekšēja pieraksta)